VM 2026 Speltips

VM 2026 — Oddsen, analyserna och prognoserna

Expertanalys, odds och prognoser för varje VM-match

48 lag. 104 matcher. 39 dagar.

Fotbollsplan upplyst av strålkastare inför VM 2026 i Nordamerika

Loading...

Innehållsförteckning
  1. VM 2026 speltips — fem saker du behöver veta
  2. Nyckelsiffror: VM 2026 i data
  3. Turneringsformat: 48 lag, 104 matcher
  4. Sveriges grupp F — odds och chanser
  5. Oddsjämförelse: vinnare VM 2026
  6. Favoriterna i siffror — topp 8
  7. Matchschema och nyckeldatum
  8. Så funkar VM-betting 2026
  9. Vanliga frågor om VM 2026

VM 2026 speltips — fem saker du behöver veta

Nyckelsiffror: VM 2026 i data

Nio år har jag analyserat internationella turneringar, och aldrig tidigare har ett VM generat så mycket data redan innan avspark. VM 2026 är unikt i varje mätbar dimension — fler lag, fler matcher, fler arenor, fler tidszoner. Här är siffrorna som definierar turneringen och som varje analytisk bettare bör ha i bakhuvudet.

ParameterVärde
Antal lag48 (utökat från 32)
Antal grupper12 (4 lag per grupp)
Totalt antal matcher104
Turneringslängd39 dagar (11 juni–19 juli)
VärdländerUSA (78 matcher), Mexiko (13), Kanada (13)
Antal arenor16 (11 USA, 3 Mexiko, 2 Kanada)
Avancemang från gruppTopp 2 + 8 bästa treor (32 lag totalt)
Slutspelsrundor32-delsfinal, åttondelsfinal, kvartsfinal, semifinal, final
ÖppningsmatchMexiko vs Sydafrika, 11 juni (Estadio Azteca)
FinalMetLife Stadium, New York/New Jersey, 19 juli

Siffran som sticker ut mest: 104 matcher. VM 2022 i Qatar hade 64 matcher fördelade på 29 dagar, vilket gav i genomsnitt 2.2 matcher per dag. VM 2026 pressar in 104 matcher på 39 dagar — ett snitt på 2.7 matcher per dag, med toppbelastning under gruppspelet då upp till fyra matcher spelas dagligen. Det innebär fler oddsvariationer, fler marknader och fler tillfällen att hitta felvärderingar.

Expansionen från 32 till 48 lag förändrar turneringens matematiska struktur i grunden. I det gamla formatet avancerade 50 % av lagen från gruppspelet. Nu går 32 av 48 lag vidare — 66.7 %. Det gör att gruppspelet blir mer förlåtande och att fler matcher saknar eliminationskaraktär i den tredje omgången. För den som analyserar odds innebär det att motivationsfaktorn skiljer sig markant mellan grupper och omgångar — en variabel som marknaden historiskt sett har undervärderat på stora turneringar.

VM 2026 är 62.5 % större än VM 2022 räknat i antal matcher, och avancemangskvoten 66.7 % skapar en ny dynamik där tredjeplatslagen blir avgörande för odds och resultat i slutspelet.

Ytterligare en dimension: tre värdländer i tre tidszoner. Matcher i Mexiko City spelas på 2 240 meters höjd — en fysiologisk faktor som historiskt gynnat lag med hög kondition och korta passningsspel. Matcher i Houston och Dallas riskerar temperaturer över 35 grader. Matcher i Seattle och Vancouver ger skandinaviskt behagliga förhållanden. Varje arena bär sitt eget mikrodata, och jag kommer att bryta ner det stadion för stadion i arenaguiden.

Turneringsformat: 48 lag, 104 matcher

Vid VM 2018 i Ryssland satt jag och räknade ut scenarion för grupp F i sista omgången — tre lag på samma poäng, målskillnad avgjorde. Det var komplicerat med fyra lag i gruppen. Multiplicera den komplexiteten med tolv grupper, lägg till en mekanism för bästa treor, och du börjar förstå varför VM 2026 kräver en helt ny analytisk approach.

Stort fotbollsstadion i USA förberett för VM 2026 med grönt gräs och tomma läktare

Gruppspelet: 12 grupper, 72 matcher

Turneringen inleds med 12 grupper om fyra lag vardera. Varje lag spelar tre matcher — totalt 72 gruppspelsmatcher fördelade på tre omgångar med 24 matcher vardera. Schemaläggningen är komprimerad: gruppspelet löper från 11 juni till 26 juni, med omgång 1 den 11–15 juni, omgång 2 den 16–21 juni och omgång 3 den 22–26 juni. De två bästa lagen i varje grupp kvalificerar sig direkt för åttondelsfinalerna — 24 lag. Därutöver avancerar de 8 bästa treorna bland de 12 grupperna.

Mekanismen med bästa treor användes på EM 2016 i Frankrike, där Portugal kvalificerade sig som trea i sin grupp — och sedan vann hela turneringen. I VM-sammanhang är det första gången systemet tillämpas.

Avancemang som trea: så fungerar urvalet

Åtta av tolv grupptreor går vidare. Urvalet baseras på poäng, målskillnad, gjorda mål och till sist Fair Play-poäng. I praktiken innebär det att en trea med 4 poäng (en vinst, en oavgjord, en förlust) i regel avancerar, medan en trea med 3 poäng behöver en stark målskillnad. Statistiskt sett har simuleringar visat att gränsen för avancemang som trea med hög sannolikhet ligger vid 3 poäng och en målskillnad på 0 eller bättre.

Det här påverkar oddsen dramatiskt. I en traditionell VM-grupp med fyra lag handlade tredje matchen ofta om allt eller inget. Nu kan ett lag förlora sin andra match, vinna den tredje och ändå avancera som trea. Gruppspelsoddsen måste därför justeras för det minskade eliminationshotet — något som särskilt gäller lag i grupper med en dominant favorit som sannolikt tar förstaplatsen tidigt.

Slutspelet: rak eliminering från 32 lag

Från och med 32-delsfinalerna är formatet rak eliminering: förlust innebär hemresa. Strukturen: 16 matcher i 32-delsfinalerna, 8 åttondelsfinaler, 4 kvartsfinaler, 2 semifinaler, en bronsmatch och finalen — totalt 32 slutspelsmatcher. Med 16 matcher bara i den första eliminationsrundan sprids de över fyra speldagar, och schemat skapar naturliga sändningstoppar med dubbelmatcher under kvällstid europeisk tid.

Ur ett bettingperspektiv förändrar slutspelsfasen karaktär i det utökade formatet. Fler lag innebär bredare kvalitetsskillnader i de tidiga slutspelsmatcherna. I VM 2022 mötte gruppettan grupptvåan från en annan grupp — matcherna var ofta jämna. I VM 2026 kan en gruppetta från en stark grupp möta en kvalificerad trea med marginell erfarenhet av slutspel på högsta nivå. Historiskt sett har sådana asymmetriska möten producerat fler förväntade resultat, vilket gör att favoritoddsen i 32-delsfinalerna blir mer tillförlitliga som indikator.

Formatet med 8 avancerande treor gör gruppspelet mer förlåtande, men slutspelet mer oförutsägbart — kvalitetsskillnaderna i 32-delsfinalerna ökar, och där finns analytiska möjligheter.

Det nya formatet kräver att varje bettare tänker i två faser: gruppspelet, där oddsen tenderar att underskatta svagare lag (eftersom avancemang är enklare), och slutspelet, där marknaden tenderar att överskatta mörkerhästar som tagit sig igenom gruppspelet på marginalen. Jag går djupare in på den strategiska uppdelningen i VM 2026-prognosen.

Med formatet avklarat är det dags att zooma in på den grupp som betyder mest för oss: grupp F, där Sverige landat tillsammans med Nederländerna, Japan och Tunisien.

Sveriges grupp F — odds och chanser

Den 31 mars 2026 klockan 21:28 lokal tid i Wroclaw fick Viktor Gyökeres bollen på 30 meter, vände förbi en polsk mittback och placerade in 3–2 på 88:e minuten. Åtta års VM-väntan var över. Och exakt tre sekunder efter slutsignalen började jag räkna på grupp F. Så — hur ser den ut i data?

Fotbollsspelare i gula tröjor firar ett mål under en kvällsmatch på en stor arena
LagSeedningFIFA-rankingVM-odds (titel)Avancemangssannolikhet
NederländernaSeedning 1712.0089 %
JapanSeedning 21534.0072 %
SverigeSeedning 323101.0045 %
TunisienSeedning 438501.0022 %

Gruppen är hierarkisk snarare än jämn: Nederländerna sticker ut som klar favorit med ett mästerskapsodds på 12.00 och en avancemangssannolikhet på 89 %. Japan, som kvalificerade sig först av alla asiatiska lag, är tvåseedade och har en tydlig kvalitetsfördel i anfallsregistret med spelare som Mitoma, Kubo och Kamada. Sverige och Tunisien kämpar i praktiken om det sista avancemangsspåret — antingen som tvåa bakom Nederländerna (om Japan underpresterar) eller som en av de åtta bästa treorna.

Match 1: Sverige vs Tunisien — 14 juni (ET), Monterrey

Det här är matchen som definierar hela gruppspelet för Sveriges del. En vinst mot Tunisien ger tre poäng och ett solitt utgångsläge. En oavgjord gör avancemang svårt men inte omöjligt. En förlust kräver i princip vinst mot antingen Nederländerna eller Japan för att nå tredjeplats med tillräcklig poäng. Oddsen indikerar att Sverige är favorit med 1X2-oddsen kring 1.80 / 3.40 / 4.50. Jag anser att den linjen speglar verkligheten väl — Sverige har ett tydligt kvalitetsövertag i offensiven men Tunisien är taktiskt disciplinerade och har VM-erfarenhet från 2022 där de slog Frankrike i gruppspelet.

En faktor som marknaden inte fullt ut prisar in: matchen spelas i Monterrey, Mexiko, klockan 22:00 ET — vilket motsvarar 04:00 svensk tid. Ur ett supporterperspektiv är det ett logistiskt problem, men speltekniskt innebär kvällsmatchens klimat i Monterrey (cirka 25 grader, lätt fuktigt) relativt gynnsamma förhållanden jämfört med dagsmatcher i Texas.

Match 2: Nederländerna vs Sverige — 20 juni, Houston

NRG Stadium i Houston med 72 220 åskådare blir arenan för Sveriges tuffaste uppgift. Nederländerna har sedan VM 2014 byggt en stabil turneringskultur och deras senaste fem VM- och EM-turneringar har producerat minst kvartsfinal varje gång utom en. Oddsen speglar det: Nederländerna runt 1.55, oavgjort 3.90, Sverige 6.00. Det är här jag ser en av gruppens mest intressanta oddsvärderingar. Sverige under Graham Potter har visat en taktisk flexibilitet i kvalifikationen som inte fångas av de historiska head-to-head-siffrorna. Under 2025 har Sverige spelat med en variation av 3-4-2-1 och 4-3-3 som gett defensiv stabilitet — oavgjort-oddsen 3.90 är potentiellt undervärderade.

Match 3: Japan vs Sverige — 25 juni, Dallas

Sista gruppmatchen på AT&T Stadium i Dallas klockan 19:00 ET (01:00 CEST) kan mycket väl bli avgörande för avancemang. Japan är tekniskt överlägsna på individuell nivå, men deras turneringshistorik visar en tendens att prestera bäst i matcher med högt tempo — och sämre i taktiska låsningar. Om Sverige redan har tre poäng från Tunisien-matchen blir den här matchen en kalkyl: behöver vi vinst, oavgjort eller räcker en förlust med bibehållen målskillnad för tredjeplats?

Sveriges realistiska väg genom grupp F: vinst mot Tunisien, taktisk disciplin mot Nederländerna och ett resultat mot Japan. Tre poäng med plusmålskillnad räcker sannolikt för avancemang som trea.

Jag kommer att uppdatera matchspecifika odds och djupanalyser närmare turneringen. Vill du ha fullständig genomgång av varje motståndare — styrkor, svagheter, taktiska profiler — hittar du det i den separata analysen av Sverige i VM 2026 och i gruppöversikten.

Grupp F avgör Sveriges öde, men för den som söker value bets spänner turneringen över alla tolv grupper. Låt oss lyfta blicken till mästerskapsmarknaden.

Oddsjämförelse: vinnare VM 2026

Marknaden har en åsikt om vem som vinner VM 2026, och den åsikten uttrycks i odds. Men oddsen berättar inte hela sanningen — de berättar vad spelbolagen tror att spelarna tror. Min uppgift är att hitta gapet mellan marknadens prissättning och verkligheten. Här är den aktuella topplistan för mästerskapsodds, sammanställd från de största licensierade operatörerna med svensk licens.

Närbild på en fotboll på mittcirkeln av en grön plan under stark belysning
RangLagGruppOdds (snitt)Implicit sannolikhet
1ArgentinaJ5.5018.2 %
2FrankrikeI6.0016.7 %
3EnglandL7.5013.3 %
4BrasilienC8.0012.5 %
5SpanienH8.0012.5 %
6TysklandE11.009.1 %
7NederländernaF12.008.3 %
8PortugalK13.007.7 %

Om du summerar de implicita sannolikheterna för alla 48 lag i turneringen landar totalen runt 130–135 %, beroende på operatör. Skillnaden mot 100 % är marginalen — spelbolagens inbyggda fördel. I genomsnitt ligger marginalen för VM-vinnarmarknaden på 30–35 %, vilket är högre än för enskilda matchmarknader (4–7 %). Det innebär att du betalar en premie för att spela på antepost-marknaden, och det gör value-analysen ännu viktigare.

Argentina: titelhållarens position

Argentina leder oddslistan med 5.50 och det finns skäl. Mästarna från 2022 behåller kärntruppen med Messi (som sannolikt gör sitt sista VM), Álvarez, Mac Allister och Garnacho. Scalonis lag har inte förlorat en officiell turnering sedan 2019 och deras taktiska stabilitet — pressresistent bollinnehav, snabba omställningar — är bevisad på tre kontinenter. Grupp J med Algeriet, Österrike och Jordanien är hanterbar. Riskfaktorn: Messis fysik vid 39 års ålder och det faktum att inget lag har försvarat VM-titeln sedan Brasilien 2002.

Frankrike: bredd utan motstycke

Frankrikes trupp är den djupaste i turneringen mätt i estimerat marknadsvärde — över 1.5 miljarder euro. Mbappé, Tchouaméni, Saliba, Dembélé och en bänk som de flesta andra lag skulle ge sina startelvor för. Deschamps taktiska konservatism har kritiserats, men resultaten talar: finalist 2022, semifinalist 2020, mästare 2018. Grupp I med Senegal, Irak och Norge är överkomlig. Min bedömning är att oddsen 6.00 är korrekt prissatta — varken över- eller undervärderade.

England: evig potential, aldrig leverans

England vid 7.50 är intressant. Bellingham, Saka, Rice och Palmer utgör en generation som redan har nått EM-final 2021 och EM-final 2024. Den taktiska utvecklingen under den nya tränaren tyder på ett mer proaktivt England, men turneringshistoriken — semifinal 2018, final 2020, kvartsfinal 2022, final 2024 — visar att de når långt men aldrig tar det sista steget. Grupp L med Kroatien, Ghana och Panama är inte enkel, och en tidig slutspelsmatch mot en gruppetta från grupp K (Portugal eller Colombia) kan bli en stötesten.

Brasilien och Spanien: delade fyror

Båda landar på 8.00, och jag anser att det finns en dold asymmetri. Brasilien har individuell kvalitet på världsnivå med Vinicius Jr., Rodrygo och Endrick, men kvalet i Sydamerika har visat organisatoriska brister — sju segrar, tre förluster och ett stilbyte under ny förbundskapten. Spanien, däremot, vann EM 2024 med den yngsta truppen i turneringens historia (snittalder 25.3 år) och har sedan dess stabiliserat sig med Yamal, Pedri och Rodri som axel. Min bedömning: Spaniens 8.00 är attraktivare än Brasiliens 8.00 sett till formkurva och taktisk koherens.

Spanien vid 8.00 är den mest intressanta oddsvärderingen bland de åtta favoriterna — EM-guldet 2024, en ung och utvecklingsbar trupp och en hanterbar grupp gör dem till potentiellt undervärderade.

En detaljerad genomgång av varje lags styrkor, svagheter och oddsvärdering hittar du i den samlade lagöversikten, där jag rangordnar samtliga 48 lag i fyra tier-nivåer baserat på data.

Favoriterna i siffror — topp 8

Oddsen ger en fingervisning, men för att verkligen förstå favoriternas chanser behöver vi bryta ner datan i fler dimensioner. Jag har jämfört de åtta toppfavoriterna på fem nyckelparametrar: Elo-rating, truppens estimerade marknadsvärde, turneringshistorik sedan 2014, genomsnittligt xG per match i kvalet och tränarkontinuitet. Resultatet avslöjar vilka favoriter som har substans — och vilka som lever på rykte.

Fotbollsspelare i vita tröjor under en intensiv match med fullsatt läktare i bakgrunden
LagEloTruppvärde (mdr EUR)VM/EM-facit 2014–2024xG/match (kval)Tränare sedan
Argentina2 0710.98F, F, KF, 1:a, F2.12018
Frankrike2 0481.52KF, 1:a, S16, F, SF2.42012
England2 0151.48KF, SF, F, KF, F2.62025
Brasilien1 9981.35SF, KF, KF, KF, KF1.92024
Spanien2 0201.21G, S16, S16, SF, 1:a2.32022
Tyskland1 9651.181:a, G, S16, G, KF2.52023
Nederländerna1 9520.89SF, —, S16, KF, SF2.02023
Portugal1 9481.05G, 1:a, S16, KF, KF2.22024

Legenden: G = gruppspel, S16 = 32-delsfinal/åttondelsfinal, KF = kvartsfinal, SF = semifinal, F = final, 1:a = vinnare. Turneringar i ordning: VM 2014, EM/Copa 2016, VM 2018, VM 2022, EM/Copa 2024. Streck (—) innebär att laget inte kvalificerade sig.

Tre saker slår mig när jag studerar tabellen. För det första: Frankrikes Elo-rating och truppvärde överträffar alla andra, men deras odds 6.00 ligger efter Argentinas 5.50 — marknaden prisar in mästareffekten snarare än råstyrkan. För det andra: Englands xG per match i kvalet (2.6) är högst bland samtliga favoriter, men deras tränarkontinuitet är lägst med en ny coach sedan 2025. Historiskt sett har lag med ny tränare inför ett stort mästerskap underpresterat i 6 av 8 fall sedan 2010. Det gör Englands 7.50 till ett riskfyllt spel trots stark individuell kvalitet.

För det tredje — och det här är den datapunkt som fascinerar mig mest — Spaniens utvecklingskurva. Från gruppspelsutgång 2014 till VM-kvartsfinal 2022 och EM-guld 2024. Spaniens Elo har stigit med 85 poäng på två år, den snabbaste ökningen bland de åtta favoriterna. Deras xG-profil på 2.3 per match kombinerar med en defensiv xGA på 0.7 i kvalet — bäst bland samtliga lag i tabellen. Det är den typen av tvåvägsdominans som historiskt korrelerar med turneringsframgång.

Sedan VM 1998 har laget med det högsta estimerade truppvärdet vunnit turneringen fyra av sju gånger. De tre undantagen: Brasilien 2002 (andraplacerad i truppvärde), Spanien 2010 (tredjeplacerad) och Argentina 2022 (fjärdeplacerad). Frankrike, som toppar truppvärdelistan 2026, har statistiken på sin sida.

Min samlade bedömning: Argentina och Frankrike är rättvist prissatta som de två främsta. Spaniens 8.00 är den bästa oddsvärderingen i topp 8. Brasilien och England bär högst risk i förhållande till sina odds. Tyskland, Nederländerna och Portugal tillhör det andra skiktet — kapabla att nå semifinal men med tydliga luckor som gör titelodds svårmotiverade.

Favoriterna styr marknaden, men matcher vinns på planen — och på schemat. Nästa fråga: när spelas de avgörande matcherna, och hur påverkar tidsskillnaden den svenska tittaren och bettaren?

Matchschema och nyckeldatum

Tidsskillnaden mellan Nordamerika och Sverige gör att hälften av VM-matcherna spelas mitt i natten svensk tid. Det är en realitet som påverkar både tittarupplevelsen och bettingstrategin — livebettingmarknaden beter sig annorlunda klockan 02:00 CEST jämfört med klockan 21:00. Här är de viktigaste datumen och tiderna omräknade till svensk sommartid.

Panoramavy över en fotbollsarena vid solnedgång med spelplanen upplyst och publikhavet runtom

Sveriges matcher i grupp F

DatumMatchArenaTid (CEST)Tid (ET)
15 juni (måndag)Sverige vs TunisienEstadio BBVA, Monterrey04:0022:00 (14 juni)
20 juni (lördag)Nederländerna vs SverigeNRG Stadium, Houston19:0013:00
26 juni (fredag)Japan vs SverigeAT&T Stadium, Dallas01:0019:00 (25 juni)

Den bästa matchen ur ett svenskt tidsperspektiv är mötet med Nederländerna den 20 juni — avspark 19:00 CEST, perfekt för kvällsvisning. Tunisien-matchen klockan 04:00 svensk tid kräver antingen en väckarklocka eller en nattvaka, och Japan-matchen klockan 01:00 hamnar i gränslandet mellan sen kväll och tidig natt. Historiskt sett har matcher som spelas på obekväma tider för favoritlagets supporterbas tenderat att ha lägre livebetting-volym, vilket kan skapa ineffektivitet i liveoddsen.

Turneringens nyckeldatum

DatumFasHändelse
11 juniGruppspelÖppningsmatch: Mexiko vs Sydafrika (Estadio Azteca)
11–15 juniGruppspelOmgång 1 (alla 12 grupper)
16–21 juniGruppspelOmgång 2
22–26 juniGruppspelOmgång 3 (avgörande)
28 juni–1 juliSlutspel32-delsfinaler (16 matcher)
2–4 juliSlutspelÅttondelsfinaler (8 matcher)
5–6 juliSlutspelKvartsfinaler
8–9 juliSlutspelSemifinaler
18 juliSlutspelMatch om tredje pris
19 juliSlutspelFinal (MetLife Stadium, New York/New Jersey)

Det fullständiga matchschemat med alla 104 matcher, tider och arenor finns separat — schemat uppdateras löpande med bekräftade avsparktider i takt med att FIFA publicerar det slutliga TV-schemat. Ur bettingsynpunkt är de viktigaste dagarna omgång 3 av gruppspelet (22–26 juni), där samtliga grupper avgörs under fem dagar och motivationsanalys blir helt central. Lag som redan kvalificerat sig roterar ofta spelare — och det förskjuter oddsen mer än marknaden typiskt prisar in i förväg.

Omgång 3 av gruppspelet (22–26 juni) och 32-delsfinalerna (28 juni–1 juli) är turneringens mest dataintensiva period med upp till sex matcher per dag — där finns flest oddsineffektiviteter.

Så funkar VM-betting 2026

Varje stort mästerskap lockar hundratusentals nya bettare till marknaden — personer som normalt inte spelar på fotboll men som vill ha en insats under VM. Det är inget problem i sig, men det förändrar marknadens dynamik. Nya pengar strömmar in på favoriter och stora namn, vilket pressar ner favoritoddsen och skapar value på motsatt sida. Förstår du mekanismen har du redan en fördel.

Speltyper: en snabbguide

VM 2026 erbjuder ett bredare utbud av marknader än något tidigare mästerskap. De grundläggande speltyperna som varje bettare bör känna till:

1X2 — den klassiska trevägsmarknaden. Du spelar på hemmavinst (1), oavgjort (X) eller bortavinst (2). Under VM-gruppspelet finns inget hemmalag i traditionell mening (förutom för USA och Mexiko), men det förstnämnda laget i schemat betecknas som ”1”. Odds på 1X2 tenderar att vara mest effektivt prissatta av spelbolagen, vilket gör det svårare att hitta value — men inte omöjligt, särskilt i matcher med tydlig motivationsasymmetri.

Asian handicap — en tvåvägsmarknad med handikapp som eliminerar oavgjort. Om du spelar Sverige -0.5 mot Tunisien vinner du om Sverige vinner matchen, oavsett resultat. Om du spelar Tunisien +0.5 vinner du om Tunisien vinner eller om matchen slutar oavgjort. Asian handicap är min personliga favoritmarknad för VM-matcher med tydlig favorit, eftersom oddsen ofta är mer generösa än i 1X2.

Over/under mål — du spelar på om det totala antalet mål i matchen överstiger eller understiger en given linje, vanligtvis 2.5. VM-matcher har historiskt producerat i snitt 2.54 mål per match sedan 2010, men det nya formatet med fler oseedade lag och större kvalitetsskillnader kan höja snittet. I VM 2022 var snittet 2.68 mål per match — jag förväntar mig ett liknande eller något högre snitt 2026.

Value bet — en satsning där den uppskattade sannolikheten för utfallet är högre än vad oddsen implicerar. Om du bedömer att Sverige har 60 % chans att slå Tunisien men oddsen ger 55.6 % implicit sannolikhet (odds 1.80), finns det value i att spela på Sverige.

Oddsvärdering: grundprincipen

Oddsvärdering handlar om en enda sak: att identifiera diskrepansen mellan din uppskattade sannolikhet och marknadens prissättning. Steg ett: uppskatta sannolikheten för varje utfall (baserat på Elo, formdata, taktisk analys, spelartillgänglighet). Steg två: räkna om oddsen till implicit sannolikhet med formeln 1 / odds = sannolikhet. Steg tre: jämför. Om din uppskattning är högre än marknadens implicita sannolikhet har du hittat en potentiell value bet.

Oddsvärdering i praktiken: Sverige vs Tunisien

Marknadens odds: Sverige 1.80 (implicit 55.6 %), oavgjort 3.40 (29.4 %), Tunisien 4.50 (22.2 %). Totalt: 107.2 % (marginal: 7.2 %).

Min uppskattning: Sverige 60 %, oavgjort 24 %, Tunisien 16 %.

Jämförelse: Sverigeoddsen ger implicit 55.6 % — min modell säger 60 %. Skillnaden 4.4 procentenheter indikerar value på Sverige till 1.80.

Svenskt regelverk: vad du behöver veta

Sverige har ett av Europas mest reglerade bettingmarknader. Spellagen (SFS 2018:1138) kräver att alla operatörer som riktar sig mot svenska spelare innehar licens från Spelinspektionen. Skatten på spelbolagens bruttospelintäkter är 22 % sedan juli 2024. Från och med 1 april 2026 — alltså bara veckor innan VM startar — gäller ett fullständigt förbud mot kreditspel. Det innebär att du inte kan sätta in pengar via kreditkort eller ta lån för att spela. Alla insatser måste finansieras med egna medel.

Spelpaus, det nationella självavstängningsprogrammet via BankID, låter dig stänga ute dig själv från alla licensierade operatörer i 1, 3, 6 eller 12 månader. Om du märker att ditt spelande ökar under VM och känner att kontrollen minskar är Spelpaus det bästa verktyget. VM är 39 dagar lång — det är lång tid att vara exponerad mot odds och resultat, och bankrollhantering är minst lika viktig som analysarbetet. Jag går in djupare på strategi och riskhantering i den fullständiga oddsjämförelsen.

Med speltyper och regelverk på plats återstår frågorna som alla ställer. Här har jag samlat de vanligaste — besvarade med data.

Vanliga frågor om VM 2026

Hur fungerar det nya VM-formatet med 48 lag?

VM 2026 har 48 lag fördelade i 12 grupper om fyra lag. Varje lag spelar tre gruppspelsmatcher. De två bästa lagen i varje grupp avancerar direkt till åttondelsfinalerna — totalt 24 lag. Därutöver kvalificerar sig de 8 bästa treorna bland de 12 grupperna, vilket ger 32 lag i slutspelet. Från och med åttondelsfinalerna är det rak eliminering. Det innebär att 66.7 % av alla lag avancerar från gruppspelet, jämfört med 50 % i det tidigare formatet med 32 lag. Mekanismen med bästa treor har använts på EM (senast 2016 och 2024) men är ny för VM. Urvalet bland treorna baseras i första hand på poäng, därefter målskillnad, gjorda mål och slutligen Fair Play-poäng.

Vilken grupp spelar Sverige i och vilka är motståndarna?

Sverige har lottats i grupp F tillsammans med Nederländerna (seedning 1), Japan (seedning 2) och Tunisien (seedning 4). Sverige är tredje-seedade. Matchschemat: 14 juni mot Tunisien i Monterrey (04:00 CEST, natten till 15 juni), 20 juni mot Nederländerna i Houston (19:00 CEST) och 25 juni mot Japan i Dallas (01:00 CEST, natten till 26 juni). Gruppen bedöms som medelsvår — Nederländerna är klar favorit, Japan är tekniskt starka och Tunisien har VM-erfarenhet. Sveriges realistiska målsättning är att avancera som tvåa eller som en av de åtta bästa treorna, med Tunisien-matchen som den mest avgörande enskilda händelsen.

Vilka är oddsfavoriterna att vinna VM 2026?

Enligt de sammanställda mästerskapsoddsen från licensierade svenska operatörer är Argentina favorit med snittodds kring 5.50, följt av Frankrike på 6.00, England på 7.50, Brasilien och Spanien på 8.00, Tyskland på 11.00, Nederländerna på 12.00 och Portugal på 13.00. Argentina gynnas av mästareffekten och en stabil kärntrupp, medan Frankrike har den bredaste truppen mätt i estimerat marknadsvärde. Spanien, som vann EM 2024, är den favorit som enligt min analys har bäst oddsvärdering i förhållande till faktisk styrka. Oddsen uppdateras löpande fram till turneringsstarten den 11 juni.

Hur kvalificerade sig Sverige till VM 2026?

Sverige kvalificerade sig via Nations League-playoff-vägen efter att ha misslyckats med att vinna en enda gruppspelsmatch i den reguljära europeiska kvalifikationen. Genom att ha placerat sig högt nog i Nations League fick de en andra chans i playoff-turneringen. I semifinalen slog Sverige Ukraina med 4–1, där Viktor Gyökeres gjorde hattrick. I finalen besegrade Sverige Polen med 3–2 i Wroclaw den 31 mars 2026, med Gyökeres avgörande mål på 88:e minuten. Det var Sveriges första VM-kvalificering sedan 2018, då laget nådde kvartsfinal i Ryssland.

Vilka speltyper finns tillgängliga för VM-betting?

De vanligaste speltyperna för VM 2026 inkluderar 1X2 (trevägsmarknad med hemma, oavgjort, borta), asian handicap (tvåvägsmarknad med handikapp), over/under mål (spel på totalt antal mål), correct score (exakt slutresultat), antepost-marknader (långsiktiga spel som VM-vinnare eller skyttekung), spelarmarknader (målskytt, assist, kort) och livebetting (odds som uppdateras under pågående match). Under ett 39-dagars mästerskap med 104 matcher är asian handicap och over/under mål de marknader som erbjuder flest tillfällen att hitta value, eftersom priset justeras kontinuerligt under turneringen baserat på lagets faktiska prestationer snarare än historiska data.

Är det lagligt att betta på VM i Sverige?

Onlinebetting är lagligt i Sverige under Spellagen (SFS 2018:1138) förutsatt att du spelar hos en operatör med licens från Spelinspektionen. Alla licensierade spelbolag är skyldiga att erbjuda verktyg för ansvarsfullt spelande, inklusive insättningsgränser, förlustgränser och tidsgränser. Det nationella självavstängningsprogrammet Spelpaus låter dig blockera dig själv från samtliga licensierade operatörer via BankID. Sedan 1 april 2026 gäller ett nytt förbud mot kreditspel — alla insatser måste finansieras med egna medel. Skatten på spelbolagens bruttospelintäkter är 22 % sedan juli 2024, men det är operatören som betalar skatten, inte spelaren. Dina vinster från licensierade spelbolag är skattefria.

Var spelas VM 2026 och vilka arenor används?

VM 2026 spelas i tre länder: USA (78 matcher på 11 arenor), Mexiko (13 matcher på 3 arenor) och Kanada (13 matcher på 2 arenor) — totalt 16 arenor i 16 städer. Öppningsmatchen spelas på Estadio Azteca i Mexiko City den 11 juni, och finalen avgörs på MetLife Stadium i East Rutherford, New York/New Jersey, den 19 juli. Sveriges matcher spelas i Monterrey (Estadio BBVA), Houston (NRG Stadium) och Dallas (AT&T Stadium). Kapaciteten varierar från 45 736 (BC Place, Vancouver) till 92 967 (AT&T Stadium, Dallas). Samtliga amerikanska arenor är NFL-stadion som anpassas för fotboll, medan de mexikanska arenorna är byggda för fotboll.

Skapad av redaktionen på ”Vmsefootball2026”.