Skyttekung VM 2026 — odds, kandidater och historiska mönster

Sex mål. Det är det magiska talet. Sedan 2002 har skytteligan i varje VM vunnits med mellan fem och åtta mål — och medianen är exakt sex. Men vem som gör de sex målen följer sällan den logik marknaden förväntar sig. Under VM 2022 var Harry Kane oddsfavorit att bli skyttekung. Han slutade på tre mål. Kylian Mbappé, som marknaden hade som trea, vann med åtta — varav fem kom i två matcher (hattrick mot Argentina i finalen och dubbel mot Polen). Skytteligan i VM belönar inte den bästa spelaren, utan den spelare vars lag tar sig långt och som bär den största andelen av lagets offensiva produktion.
Loading...
Historisk data: skyttekungar 2002–2022
Varje skyttekung sedan millennieskiftet berättar en specifik historia om vilken typ av spelare som dominerar VM-skytteligan. Mönstren är tydligare än marknaden vill erkänna.
| VM | Skyttekung | Lag | Mål | Matcher spelade | Lagets slutplacering |
|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | Ronaldo | Brasilien | 8 | 7 | Guld |
| 2006 | Miroslav Klose | Tyskland | 5 | 7 | Brons |
| 2010 | Thomas Müller | Tyskland | 5 | 6 | Brons |
| 2014 | James Rodríguez | Colombia | 6 | 5 | Kvartsfinal |
| 2018 | Harry Kane | England | 6 | 6 | Semifinal |
| 2022 | Kylian Mbappé | Frankrike | 8 | 7 | Final |
Tre mönster framträder ur datan. Det första: skyttekungens lag tar sig alltid till kvartsfinal eller längre. Under sex turneringar har samtliga skyttekungar spelat minst fem matcher — det vill säga gruppspel plus minst två slutspelsmatcher. Inget lag som åkt ut i gruppspelet har producerat en skyttekung sedan VM 1994. Det andra: skyttekungen är ofta lagets primära straffläggare. Kane 2018 och Ronaldo 2002 fick straff i avgörande matcher. Mbappé 2022 sköt straff i finalen. Straffar är en systematisk källa till mål i VM — 14 straffar dömdes under VM 2022, och skyttekungar historiskt har tagit 20–30 % av alla straffar i sina lag. Det tredje: skyttekungen är inte alltid den spelare marknaden förväntar sig. Rodríguez 2014 var rankat sjua i oddsen. Müller 2010 var inte ens bland topp-10 före turneringen. Marknaden övervikterar stora namn och undervikterar situationsspecifika faktorer.
Ett fjärde mönster som sällan diskuteras: VM 2026 spelas med 48 lag och potentiellt sju matcher till final (gruppspel + fyra slutspelsrundor + semifinal + final). Det ger skyttekungskandidater fler matcher att ackumulera mål — vilket kan innebära att vinnaren når åtta, nio eller tio mål. Den ökade matchvolymen gynnar spelare från lag som förväntas nå slutspelet, men det förändrar också variansen: fler matcher ger fler mål men också fler kandidater som samlar poäng.
Det finns en femte variabel som marknaden konsekvent missar: gruppspelsmotstånd. Skyttekungar gör oproportionerligt många mål i gruppspelet — 60 % av Kanes sex mål 2018 kom i gruppspelet (tre mot Panama, ett mot Tunisien). Müller 2010 gjorde fyra av fem mål i gruppspel och åttondelsfinal. Lag som hamnar i svaga grupper ger sina anfallare ett matchfönster med lägre defensiv kvalitet, och det fönstret producerar mål. Under VM 2026 har Tyskland (grupp E med Curaçao) och Argentina (grupp J med Jordanien) de grupper som statistiskt gynnar hög målproduktion från en enskild spelare. Frankrike (grupp I med Irak) och England (grupp L med Panama) är nära efter. Spaniens grupp H (Uruguay, Kap Verde, Saudiarabien) är mer balanserad men innehåller ändå minst en match med hög målsannolikhet.
En sista historisk observation: ålder. Ingen skyttekung sedan 2002 har varit äldre än 29 vid turneringens start. Ronaldo 2002 var 25, Klose 2006 var 28, Müller 2010 var 20, Rodríguez 2014 var 22, Kane 2018 var 24, Mbappé 2022 var 23. Skytteligan kräver explosivitet, uthållighet och förmågan att spela sju matcher på 25 dagar — egenskaper som korrelerar med ålder under 30. Det utesluter inte Ronaldo (41 i juni 2026) eller Messi (38), men det sänker deras statistiska sannolikhet markant. Marknaden justerar inte tillräckligt för denna åldersfaktor. Fler historiska mönster och rekord finns i den samlade VM-historik- och statistikgenomgången.
Topp 10 kandidater med odds
Oddsen nedan är genomsnittliga marknadspriser från fem svensklicensierade operatörer per april 2026. Jag inkluderar min modells sannolikhet (baserad på xG per 90 minuter, lagets förväntade turneringsdjup och historisk andel av lagets mål) för att identifiera value.
| Spelare | Lag | Odds | Implicit % | Modell % | Edge |
|---|---|---|---|---|---|
| Kylian Mbappé | Frankrike | 8.00 | 12,5 % | 11,8 % | -0,7 % |
| Vinícius Jr | Brasilien | 11.00 | 9,1 % | 7,4 % | -1,7 % |
| Harry Kane | England | 12.00 | 8,3 % | 9,1 % | +0,8 % |
| Lautaro Martínez | Argentina | 13.00 | 7,7 % | 6,9 % | -0,8 % |
| Álvaro Morata | Spanien | 15.00 | 6,7 % | 7,8 % | +1,1 % |
| Kai Havertz | Tyskland | 17.00 | 5,9 % | 8,2 % | +2,3 % |
| Cristiano Ronaldo | Portugal | 17.00 | 5,9 % | 4,2 % | -1,7 % |
| Bukayo Saka | England | 19.00 | 5,3 % | 5,8 % | +0,5 % |
| Viktor Gyökeres | Sverige | 21.00 | 4,8 % | 7,2 % | +2,4 % |
| Erling Haaland | Norge | 21.00 | 4,8 % | 5,1 % | +0,3 % |
Tre namn sticker ut med positiv edge: Kai Havertz (+2,3 %), Viktor Gyökeres (+2,4 %) och Álvaro Morata (+1,1 %). Att Mbappé och Vinícius Jr har negativ edge innebär inte att de inte kan vinna — det innebär att oddsen redan reflekterar deras styrka och att du betalar premium för namnigenkänning. Ronaldo på 17.00 är den tydligaste fällan i tabellen: hans xG per 90 har sjunkit stadigt sedan 2022, men namnet håller oddsen artificiellt korta.
Kane på 12.00 med +0,8 % edge är ett gränsfall. Han var skyttekung 2018 med sex mål varav tre på straff. Under VM 2026 är England i grupp L (Kroatien, Ghana, Panama) — en grupp som bör ge tre gruppsegrar och minst en kvartsfinal. Kane är straffläggare och den primära målskytten. Min modell flaggar honom som value, men edgen är smal — det behövs bara en liten marknadsrörelse för att den ska försvinna.
Gyökeres som svensk kandidat — siffror och form
Den 31 mars 2026 — åtta veckor före VM-premiären — stod Viktor Gyökeres på Stadion Narodowy i Warszawa och avgjorde Polens VM-drömmar med ett skott från 16 meter i den 88:e minuten. Det var hans nionde mål i den Nations League-baserade kvalserien. Under nio matcher hade han producerat en xG på 7,3, vilket innebär att han faktiskt överpresterade sina förväntade mål med 1,7 — en indikation på att hans avslutningskvalitet just nu ligger över genomsnittet, inte under.
I Sporting CP har Gyökeres haft en lika explosiv säsong. Inför april 2026 står han på 29 mål i Primeira Liga — i snitt ett mål var 78:e minut. Hans xG per 90 i ligaspelet är 0,81, och hans faktiska mål per 90 är 0,97. Det överpresterar xG, men inte så dramatiskt att det tyder på ohållbar tur — snarare på en spelare vars avslut i straffområdet blivit effektivare med erfarenhet. Gyökeres slår 63 % av sina skott inom straffområdet och har en konverteringsgrad på 22 % — den tredje högsta bland anfallare i Europas topp-10-ligor.
Transfersagan kring Gyökeres — Arsenal, Barcelona och Bayern München har alla kopplats till honom — ändrar inte analysen, men den ändrar kontexten. En spelare vars marknadsvärde och mediala exponering ökar inför ett VM tenderar att få kortare odds ju närmare turneringen kommer. Min bedömning: oddsen på 21.00 per april 2026 kommer att sjunka till 15–17 om Gyökeres behåller formen och Sverige ser stark ut i förberedelsematcherna. Att köpa oddsen nu — som antepost — ger bättre pris.
Risken med Gyökeres som skyttekungskandidat? Sverige behöver ta sig ur grupp F, och grupp F är ingen promenad. Nederländerna och Japan är seriösa motståndare. Om Sverige åker ut i gruppspelet spelar Gyökeres bara tre matcher — och tre matcher räcker sällan till skyttekungstiteln i ett 48-lagsformat. Min modell ger Sverige 54 % chans att ta sig vidare från gruppen. Det innebär att i 46 % av scenarierna har Gyökeres bara tre matcher att jobba med. Det är den risk du köper med oddsen.
Det finns dock en motvikt: Gyökeres andel av Sveriges mål. Sedan Graham Potter tog över som förbundskapten står Gyökeres för 62 % av lagets mål i tävlingsmatcher. Den siffran är exceptionell — bland VM-lagskaptener med minst tio landskamper under aktuell förbundskapten har bara Haaland (Norge, 67 %) en högre andel. Hög andel av lagets mål innebär att varje match Sverige spelar ger Gyökeres en oproportionerligt stor chans att göra mål. Tre matcher med 62 % målkoncentration ger statistiskt en förväntad poäng i skytteligan som motsvarar fyra matcher med 40 % koncentration.
Value-analys: undervärderade namn bortom topp-10
Skyttekungs-marknaden har en lång svans av namn med odds över 30.00 som marknaden knappt bevakar. Det är i den svansen jag historiskt hittat de mest intressanta value-spelen — inte för att dessa spelare är sannolika vinnare, utan för att oddsen kompenserar mer än tillräckligt för den låga sannolikheten.
Tre namn utanför topp-10 som min modell flaggar. Alexander Isak (odds runt 34.00) har en xG per 90 på 0,68 i Premier League 2025/26 och är Newcastles första straffläggare. Om Sverige tar sig till kvartsfinal — och om Potter ger Isak en roll som andra spets bredvid Gyökeres snarare än ytterforward — kan hans målproduktion öka markant. Edgen är smal (1,1 %) men oddsen är generösa.
Julián Álvarez (odds runt 26.00) bär Argentinas offensiv i matcherna där Messi inte startar. Under VM 2022 gjorde Álvarez fyra mål — lika många som Kane. Om Messi spelar en reducerad roll 2026 (han är 38 år i juni) ökar Álvarez andel av Argentinas mål dramatiskt. Min modell ger honom 5,8 % sannolikhet mot 3,8 % implicit — en edge på 2,0 procentenheter.
Cody Gakpo (odds runt 29.00) var en av VM 2022:s överraskningar med tre mål i gruppspelet. Nederländerna har en generös väg om de toppar grupp F, och Gakpo har etablerat sig som Liverpools startforward med 18 mål i Premier League 2025/26. Hans xG per 90 på 0,59 och hans roll som straffläggare i det nederländska landslaget gör honom till en systematiskt undervärderad kandidat. Oddsen på 29.00 implicerar 3,4 % — min modell ger 5,2 %. Edge: 1,8 procentenheter.
Rätt pris, rätt tidpunkt — att placera skyttekungs-bets
Skyttekungs-marknaden är per definition en antepost-marknad: du placerar insatsen innan turneringen börjar och väntar 39 dagar på utfallet. Det innebär att timing är allt. Oddsen rör sig i tre faser. Fas ett — nu till slutet av maj — är det bredaste fönstret. Oddsen baseras på kvaldata och klubblagsform. Fas två — trupperna offentliggörs — orsakar skarp rörelse. En skada på en nyckelspelare kan dubblera oddsen på dennes lagkamrat som ersättare. Fas tre — turneringsstart — innebär att oddsen snävas in dramatiskt efter varje gruppmatch. Jag rekommenderar att placera 70 % av din skyttekungs-budget i fas ett och resterande 30 % i fas två om nya data motiverar det.
Och en sista detalj: kontrollera alltid om din operatör erbjuder ”each way”-spel på skyttekungs-marknaden. Hos vissa svenska operatörer kan du spela ”topp 3” istället för bara vinnare, med reducerade odds. Det sänker variansen och ger en positiv förväntad avkastning även om din kandidat slutar tvåa eller trea. Under VM 2022 hade jag Mbappé som each way — inte som vinnare — och den insatsen var min mest lönsamma spelarmarknads-bet under hela turneringen. Each way kostar mer i insats (du betalar i praktiken för två spel — vinnare plus topp-3) men avkastningsprofilen är markant bättre i en marknad med hög varians. Skytteligan i VM är just en sådan marknad: sannolikheten att en enskild spelare vinner är låg, men sannolikheten att han hamnar bland de tre bästa är betydligt högre. Havertz, Gyökeres och Gakpo har alla realistiska chanser att sluta bland topp-3 — och each way fångar den sannolikheten till ett pris som marknaden systematiskt underskattar.
Hur många mål krävs normalt för att vinna skytteligan i VM?
Sedan 2002 har skytteligan vunnits med fem till åtta mål, med ett genomsnitt på sex. Under VM 2026 med fler matcher (upp till sju per lag) kan tröskeln öka till sju–åtta mål.
Räknas mål i förlängning och straffar i skytteligan?
Mål i förlängning räknas. Mål i straffsparksläggning räknas normalt inte — de är inte del av matchen utan en metod för att avgöra vinnaren. Kontrollera reglerna hos din operatör, men detta är standarden hos FIFA.
Varför har Viktor Gyökeres lägre odds än flera mer kända spelare?
Gyökeres odds (21.00) reflekterar att Sverige inte är favorit att nå slutspelet och att hans lag sannolikt spelar färre matcher än Frankrike eller Brasilien. Men hans målproduktion per match och andel av Sveriges totala mål är högre än de flesta konkurrenter — det är det gapet som skapar value.
Skapad av redaktionen på ”Vmsefootball2026”.
